Omalovánky

Zkus zpomalit, ono Tě to v důsledku zrychlí.

Potom to, co je rozmazané, můžeš zaostřit, zpozorníš a uvidíš zřetelněji. Ten samý obrázek najednou vypadá jinak.

Uvolněný a odpočinutý člověk přirozeně plyne přiměřenou rychlostí. I krátký odpočinek Ti může dát odstup, ze kterého je vidět víc a v širších souvislostech. Když chvíli vypneš a odreaguješ se, možná najdeš tu správnou cestu dál.

Přestávka s pastelkami

Zdánlivě bezcílné poflakování se s pastelkami, může mířit k objevování vyváženosti klidu a energie. Protože mi připadá, že si častým pobytem v hlavě zbytečně komplikujeme život, navádím k snadnému způsobu relaxace pomocí napojení se na barevnou kresbu.

Přicházím on-line cestou zkusit odvést lidi aspoň občas pryč od zahlcenosti informacemi a povinnostmi. Není špatné si někdy zasurfovat mimo síť a chvíli být jen tak... (s) vlnami bezbřehého bezmyšlenkového světa, kde je dovoleno si hrát i lelkovat, odpojit se od běžností. Prostřednictvím barev a snění se připojit, zapojit, přidat se k proudu plynutí, splynout s ním.

Mozek prý spotřebovává nejmíň energie v době svého nejvyššího výkonu ...to jsou ty chvíle, kdy nám jdou věci samy, vše plyne, kam má, nikde nic nedrhne, "motor" šlape na plné obrátky. Taky se říká flow. Při tomto hraní přichází možnost si činností odpočinout.

Dochází k odreagování, uvolnění, vyčištění hlavy, kde je potom díky tomu spousta prostoru pro tvoření. Ať jsou to nové nápady, nebo něco konkrétního, už hmatatelného. Může se stát, že při bezmyšlenkovitém čmárání potkáme správné řešení naší situace. Už tolikrát probrané s rozumem, až jsme zapomněli, že to pravé vychází ze srdce a z emocí. Obrázky nám pomohou si vzpomenout.

Proč živelně tvořivé omalovánky?

Protože když začnu kreslit, propadám nadvládě živlů. Nad obrázkem nepřemýšlím, jen kreslím, co mě napadne.

Tvoření je živelné, bez záměru, bez hranic, uvolňující. Protože každý z nás je živly ovlivňovaný a jakékoli vjemy mají potenciál v lidech něco vytvořit.

Hravost, otevřenost, spontánnost

Hodně záleží na tom, jak se kdo ujme předlohy. Jde o to, otevřít se hravosti a spontaneitě, nebát se neobvyklého.

Zkusit změnit svůj vnitřní stav, svůj svět. On potom začne vypadat jinak i ten venkovní. Změní se nálada, tím se odstartuje i změna vnější. Podstatné je, jak se kdo dívá, z jaké strany, z jakého úhlu pohledu, z jaké perspektivy. A tohle všechno můžeme měnit podle toho, jak se cítíme.

Jsou omalovánky kreativní?

V jednom článku o omalovánkách pro dospělé autor polemizoval, zda se v případě vybarvování předloh ještě jedná o rozvíjení kreativity. Já ale rozhodně lidi s pastelkami takto nepodceňuji, co se hravosti týká. Nabízím kreslířům prostor pro vlastní iniciativu, které se meze nekladou. Navíc o tvořivost přece jde i výběrem barevných kombinací.

Člověk má možnost se něco dozvědět i o působení barev, sám na sobě si může vyzkoušet, co v něm která barva a jejich společenství vyvolává. Z jednoho obrázku může vzniknout několik různých barevných variant. Určitě mi nepřipadá, že by šlo jen o nekreativní vybarvování předlohy.

Jak nás ovlivňují barvy?

Barvy nám mohou poskytnout pocit tepla i chladu, mohou uklidnit i rozproudit energii, tvarem se můžeme nechat unést do proudění, víření, nebo vybít negativní energii prudkými "hranatými" pohyby.

Jakou barvu a tvar má vztek, napětí, jakou barvou vládne láska, pokoj, radost? Každý člověk by jim asi připojil trochu jinou barvu a to se mi právě na omalovánkách líbí, že dávají možnost obrázky vybarvovat v několika variantách. Podle nálady, obliby barev, klidně i podle počasí.

Je horko? Zkusím se zchladit ve vzduchu... s padákem... ve větru... mořskými vlnami...

skenovani0007skenovani0041

  • Zajímá Tě, jestli to funguje?
  • Chceš zkusit vybarvovat ručně kreslené autorské obrázky?
  • Hledáš originální dárek, který osobně dotvoříš?

 

Návrhy ilustrací


Zkouším vliv různých barev

Zelená

Nesmělé barvy, ještě jakoby zasněné, zasněženě neprobuzené...přikryté závojem sněhu. Koncem zimy ještě někde polehává starý, šedý sníh. Odvážné bledule se žlutozelenými zoubky prokousávají ven a šedomodrou oblohou poletují vločky...

Hnědá

Dřevo, teplo, klid, stabilita, utišení, schoulení se v pelíšku, spočinutí, odpočinek... obsahuje příslib dalšího... po odpočinku přijde zase živost, akce, ... jaro, míza... živý nesuchý strom na jaře obroste. 

Dřevo hoří...hnědá obsahuje oheň... živost, teplo, plápolání...

Fialová

Barva nesmírných vzdáleností, neuchopitelných představ, které ozařuje polární záře, chladivá, závojovitá, měňavá, noční...